Championships

U.S. Para Sailing Championship


Event Details

Date:
June 19 – June 24, 2018

Location:
Sail Newport, Newport, Rhode Island

Competing for:

Thank You National Sponsors

Regatta Documents

Results & Reports

Previous Winners

2016 – Singlehanded: Dee Smith

2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse

2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall
Singlehanded: Daniel Evans

2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan
Singlehanded: John Ruf

2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson
Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest
Singlehanded- Charles Rosenfield

2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT

2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR .
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN

2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL
Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT

2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ
Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN
Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN

U.S. Independence & North American Challenge Cups

2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA
Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL
Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA

2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL
Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL

2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC

2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman
Singlehanded- Roger Cleworth

2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL

1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL

1995 – Robie Pierce, Newport, RI

1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL

1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI

1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY

1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI

1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY

2016 – Singlehanded: Dee Smith

2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse

2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall
Singlehanded: Daniel Evans

2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan
Singlehanded: John Ruf

2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson
Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest
Singlehanded- Charles Rosenfield

2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT

2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR .
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN

2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL
Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT

2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ
Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN
Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN

U.S. Independence & North American Challenge Cups

2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA
Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL
Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA

2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL
Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL

2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC

2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman
Singlehanded- Roger Cleworth

2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL

1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL

1995 – Robie Pierce, Newport, RI

1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL

1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI

1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY

1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI

1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY

2016 – Singlehanded: Dee Smith

2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse

2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall
Singlehanded: Daniel Evans

2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan
Singlehanded: John Ruf

2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson
Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest
Singlehanded- Charles Rosenfield

2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT

2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR .
Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ
Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN

2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL
Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT

2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ
Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN
Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN

U.S. Independence & North American Challenge Cups

2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA
Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL
Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA

2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL
Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL

2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA

2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL
Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC

2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman
Singlehanded- Roger Cleworth

2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI

1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL

1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL

1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL

1995 – Robie Pierce, Newport, RI

1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL

1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI

1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY

1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI

1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY

Other Information

  • Committee Chair: Charlie Rosenfield
  • Committee List
  • Event Chair: Sara Klik
  • US Sailing Representative
  • Housing:

    Make your travel plans ASAP! Rates increase and fill quickly!

    HOUSING

    Click to view available Housing options for the 2018 Clagett and U.S. Para Sailing Championship

    Check the Clagett website for any additional opportunities daily.

    AIR Travel

    Air Travel Discounts Available through United Airlines can only be accessed by logging in at My US Sailing  and going to member benefits.  You will need your US Sailing membership number and password.

    Please check the Clagett website for any additional housing opportunities

Resources

BOAT CHARTER- RS Venture Connect Reservations

About This Event

The C. Thomas Clagett, Jr. Memorial Clinic and Regatta to Host 2018 U.S. Para Sailing Championship

Press Release15-Feb-2018      Clagette Regatta Website      RS Venture Connect Charter Information
Press Release 22-May-2018                                                    RSVC Supplied Equipment Regulations

First established in 1986, what was then called the U.S. Independence Cup became US Sailing’s national championship for disabled sailors in 1989. For many years it was organized by the Disabled Sailing Committee and was run in conjunction with the North American Challenge Cup, which is hosted by Chicago Yacht Club.

In 2007, the regatta moved under the Championships division of US Sailing and was renamed the U.S. Disabled Sailing Championship.  The following year, the championship moved from Chicago Yacht Club to begin to travel around the country.  Many competitors at the U.S. Disabled Sailing Championships have gone on to represent the United States at the Paralympics Games including Nick Scandone, gold medalist at the 2008 Paralympics The Chandler Hovey, Jr. Trophy was donated at the 1994 Independence Cup by A.G.A. Correa and Co. to US Sailing.

“Buzz” Hovey, for whom it is named, was active in 12 Metre racing in the ‘50’s and ‘60’s with the family-owned Twelve, Easterner. Diagnosed with multiple sclerosis in 1947, he continued, nonetheless, to sail and race actively, especially in his Shields Class boat, until 1981 when he retired from the racing circuit.

Peter Goldman donated the Judd Goldman Trophy in honor of Justin “Judd” Goldman (1914-1989) who, despite his own physical disability, was an accomplished sailor and inspired the creation of the Judd Goldman Adaptive Sailing Program, Chicago, Illinois.  In 2009, the third trophy in honor of Gene Hinkle was donated in honor of Gene’s many contributions to disabled sailing and the US Paralympic team.

On December 18, 2017, the U.S. Sailing Board of Directors approved a name change from The U.S. Disabled Championship to the U.S. Para Sailing Championship to keep in line with the World Sailing and the International Olympic Committee format.


Championship Facts

  • 2.4mR,
  • Standard entry process
  • Competitors in these classes must supply their own boat, or make arrangements for charter
  • All competitors must be members of US Sailing or, if not U.S. residents, the national sailing authority of their home countries
  • Sailors should be classified by the time of racing

Classification

Classification is recommended but not required for sailors competing in the U.S. Para Sailing Championship. It is also not required in the Development fleet if it is sailed.

  • If you require Classification or need to update your status, National Classifiers will be on site during the Clagett and U.S. Sailing Championship June 19-24, 2018
    • Please contact Classifiers Committee Chair: Jim Thweatt to make arrangements.

Media

YouTube

Flickr

2016 US Disabled Championship