Championships

2020 U.S. Para Sailing Championship

US Sailing Parasailing Logo

Event Details

Date:
September 24, 2020 –
September 27, 2020

Location:
Sea Star Base Galveston- Doolin Cup
Galveston, Texas

Competing for:




Results & Reports

Regatta Documents

Other Information

Previous Winners

  • 2018 –  Dee Smith: 2.4mR- Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing National Champion. John McRoberts and Scott Lutes. RS Venture Connect- Chandler Hovey Trophy. U.S. Para Sailing National Champions: Christina Rubke and Kris Scheppe. Sonar- Gene Hinkel Trophy: Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY
  • 2018 – Singlehanded: Dee Smith: 2.4mR Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing Singlehanded National Champion, Doublehanded: RS Venture Connect Chandler Hovey Trophy to John McRoberts and Scott Lutes, U.S. Para Sailing Doublehanded National Champions – Christina Rubke and Kris Scheppe, Triplehanded: Sonar Gene Hinkel Trophy to Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
  • U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY
  • 2018 – Singlehanded: Dee Smith: 2.4mR Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing Singlehanded National Champion, Doublehanded: RS Venture Connect Chandler Hovey Trophy to John McRoberts and Scott Lutes, U.S. Para Sailing Doublehanded National Champions – Christina Rubke and Kris Scheppe, Triplehanded: Sonar Gene Hinkel Trophy to Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY

Resources

Para World Sailing

Sonar Class Association

U.S. 2.4 Meter

International 2.4R Association

About This Event


US Sailing Parasailing Logo

2020 Doolin Cup and U.S. Para Sailing Championship

September 24 – 27, 2020 Sea Star Base Galveston, Galveston, TX

NOR to be posted January 2020

This will be an OA supplied boat event.

Level 1 and 2 offered in- Flying Juniors

Level 1, 2, and 3 offered in- Flying Scots

Level 5 offered in – Laser Radials

Special Olympic classes will sail on same race course with U.S. Para Sailing Championship entries in Sonars and 2.4mR boats.

First established in 1986, what was then called the U.S. Independence Cup became US Sailing’s national championship for disabled sailors in 1989.

Today the event is known as the U.S. Para Sailing Championship. Many competitors have gone on to represent the United States in the Paralympic Games including Nick Scandone, gold medalist at the 2008 Paralympics. Typically the event is sailed in three classes; the 2.4mR, Sonar and a doublehanded class that varies depending on the boat provided by the event host.


Championship Facts

  • Standard entry process
  • All competitors must be members of US Sailing or, if not U.S. residents, the national sailing authority of their home countries
  • 2020 class boats
    • 2.4mR- One person with disability
    • Sonar- Three persons with disabilities
    • Additional class boats to be added

Classification

Classification is recommended but not required for sailors competing in the U.S. Para Sailing Championship. It is also not required in the Development fleet if it is sailed

 

  • Please contact Classifiers Committee Chair: Jim Thweatt to make arrangements

Media

Photos

2019 Idependence Cup and U.S. Para Sailing Championship
2019 U.S. Para Sailing Championship and Independence Cup