Championships

2019 U.S. Para Sailing Championship

US Sailing Parasailing Logo

Event Details

Date:
July 25, 2019 –
July 28, 2019

Location:
Judd Goldman Sailing Center
Chicago, Illinois

Competing for:




Results & Reports

Regatta Documents

Other Information

Previous Winners

  • 2018 –  Dee Smith: 2.4mR- Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing National Champion. John McRoberts and Scott Lutes. RS Venture Connect- Chandler Hovey Trophy. U.S. Para Sailing National Champions: Christina Rubke and Kris Scheppe. Sonar- Gene Hinkel Trophy: Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY
  • 2018 – Singlehanded: Dee Smith: 2.4mR Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing Singlehanded National Champion, Doublehanded: RS Venture Connect Chandler Hovey Trophy to John McRoberts and Scott Lutes, U.S. Para Sailing Doublehanded National Champions – Christina Rubke and Kris Scheppe, Triplehanded: Sonar Gene Hinkel Trophy to Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
  • U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY
  • 2018 – Singlehanded: Dee Smith: 2.4mR Judd Goldman Trophy and the U.S. Para Sailing Singlehanded National Champion, Doublehanded: RS Venture Connect Chandler Hovey Trophy to John McRoberts and Scott Lutes, U.S. Para Sailing Doublehanded National Champions – Christina Rubke and Kris Scheppe, Triplehanded: Sonar Gene Hinkel Trophy to Rick Doerr, Dawn Hart, Charles McClur
  • 2016 – Singlehanded: Dee Smith
  • 2015 – Doublehanded: Ryan Porteous, Steven Muse
  • 2014 – Triplehanded: Steven Hammer,Kathy Champion, Brad Kendall Singlehanded: Daniel Evans
  • 2013 – Doublehanded: Sarah Everhart-Skeels, Gerry Tiernan Singlehanded: John Ruf
  • 2012 – Triplehanded- Andrew Fisher, Mike Hersey, Ryan Levinson Doublehanded- Michael Strahle, Donna DeMarest Singlehanded- Charles Rosenfield
  • 2011 – Triplehanded- Rick Doerr, Brad Kendell, Hugh Freund – Clifton, NJ Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Charles Rosenfield – Woodstock, CT
  • 2010 – Triplehanded-John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas – Portland, Dorset GBR . Doublehanded- Scott Whitman, Julia Dorsett – Brick, NJ Singlehanded- Bruce Millar – Richmond BC, CAN
  • 2009 – Doublehanded- Jennifer French, Roger Cleworth St. Petersburg, FL Singlehanded- Charles Rosenfield- Woodstock, CT
  • 2008 – Triplehanded- Rick Doerr, Tim Angle, Bill Donohue- Clifton, NJ Doublehanded- John McRoberts & Stacey Louttit- Victoria, BC, CAN Singlehanded- Bruce Millar- Richmond, BC, CAN
U.S. Independence & North American Challenge Cups
  • 2007 – Triplehanded -Albert Foster, David Burdette, Jim Thweatt-Wayzata, MN/ Lutherville, MD /W. Sacramento, CA Doublehanded – Karen Mitchell & JP Creignou – Deerfield Beach, FL/ St. Petersburg, FL Singlehanded – Mark LeBlanc – New Orleans, LA
  • 2006 – Doublehanded – Karen Mitchell & Michael Grimm – Deerfield Beach, FL/ Miami Beach, FL Singlehanded – Roger Cleworth – Lithia, FL
  • 2005 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2004 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded Nick Scandone -Fountain Valley, CA
  • 2003 – Doublehanded – Karen Mitchell & Kerry Gruson -Deerfield Beach, FL Singlehanded – Paul Tingley of Vancouver, BC
  • 2002 – Doublehanded – John Kostanecki and Jim Leatherman Singlehanded- Roger Cleworth
  • 2001 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 2000 – Peter Benson – Middletown, RI, Matt Sullivan -Coventry, RI
  • 1999 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1998 – John Kostanecki – Naperville, IL, Gerry Dahl – Chicago, IL
  • 1997 – John Ross-Duggan, David Schroeder – Orlando, FL
  • 1996 – John Ross-Duggan, Waldo Esparza – Orlando, FL
  • 1995 – Robie Pierce, Newport, RI
  • 1994 – John Yount, Hortensia Soler – Miami, FL
  • 1993 – Robie Pierce, Richard Fucci – Newport, RI
  • 1992 – Carl Olsson, John Carter – New York, NY
  • 1991 – Robie Pierce, Nick Bryant-Brown – Newport, RI
  • 1990 – Carl Olsson, Richard Fucci, Gregg Templeton – Larchmont, NY

Resources

EVENT Documents and Forms

Para World Sailing

Sonar Class Association

U.S. 2.4 Meter

International 2.4R Association

 

 

 

About This Event


2019
Independence Cup and U.S. Para Sailing Championship

Organizing Authority: Judd Goldman Adaptive Sailing Foundation

July 25-28, 2019

Judd Goldman Sailing Center- Chicago, IL

2019 Preview and Live Blog News from the Event

RESULTS

NOR   NOR Amendment 1    NOR Amendment 2 

SIs    SI Amendment 1     SI Amendment 2

Competitor List

*All registration documents and forms can be found within the Yacht Scoring Registration Portal on the right sidebar under Documents & Forms

Judd Goldman Adaptive Sailing Foundation

Independence Cup(first sailed in 1986), became US Sailing’s national championship for disabled sailors in 1989. Today the event is known as the U.S. Para Sailing Championship. Many competitors have gone on to represent the United States in the Paralympic Games including Nick Scandone, gold medalist at the 2008 Paralympics. Typically the event is sailed in three classes; the 2.4mR, Sonar and a doublehanded class that varies depending on the boat provided by the event host.


Championship Facts

  • Standard entry process
  • All competitors must be members of US Sailing or, if not U.S. residents, the national sailing authority of their home countries
  • 2019 Championship Competitors and boats:
    • 2.4mR- One person with disability
    • Freedom Independence 20- Two persons with disabilities
      • Each Freedom 20 boat will be provided with an able-bodied (AB) person by the organizing authority (OA) and will perform non-tactical duties. AB sailors will rotate throughout the regatta as scheduled by the OA.
    • Sonar- Three persons with disabilities

Classification

Classification is recommended but not required for sailors competing in the U.S. Para Sailing Championship. It is also not required in the Development fleet if it is sailed

 

  • Please contact Classifiers Committee Chair: Jim Thweatt to make arrangements

Media

Photos


2019 U.S. Para Sailing Championship and Independence Cup

Championship History


First established in 1986, what was then called the U.S. Independence Cup became US Sailing’s national championship for disabled sailors in 1989. For many years it was organized by the Disabled Sailing Committee and was run in conjunction with the North American Challenge Cup, which was co-hosted by the Judd Goldman Adaptive Sailing Foundation and Chicago Yacht Club.

In 2007, the regatta moved under the Championships division of US Sailing and was renamed the U.S. Disabled Sailing Championship.  The following year, the championship moved from Chicago Yacht Club to begin to travel around the country.  Many competitors at the U.S. Disabled Sailing Championships have gone on to represent the United States at the Paralympics Games including Nick Scandone, gold medalist at the 2008 Paralympics The Chandler Hovey, Jr. Trophy was donated at the 1994 Independence Cup by A.G.A. Correa and Co. to US Sailing.

“Buzz” Hovey, for whom it is named, was active in 12 Metre racing in the ‘50’s and ‘60’s with the family-owned Twelve, Easterner. Diagnosed with multiple sclerosis in 1947, he continued, nonetheless, to sail and race actively, especially in his Shields Class boat, until 1981 when he retired from the racing circuit.

Peter Goldman donated the Judd Goldman Trophy in honor of Justin “Judd” Goldman (1914-1989) who, despite his own physical disability, was an accomplished sailor and inspired the creation of the Judd Goldman Adaptive Sailing Program, Chicago, Illinois.  In 2009, the third trophy in honor of Gene Hinkle was donated in honor of Gene’s many contributions to disabled sailing and the US Paralympic team.

On December 18, 2017, the U.S. Sailing Board of Directors approved a name change from The U.S. Disabled Championship to the U.S. Para Sailing Championship to keep in line with the World Sailing and the International Olympic Committee format.