Awards & Trophies

Robert L. Johnstone III Trophy

The Robert L. Johnstone III Trophy for the Singlehanded winner recognizes the Founder and Chairman (1973-1980) of the event and his contribution to one-design and community sailing programs.

 


Previous Award Recipients

Robert L. Johnstone Trophy
  • 2019 (Little Egg Harbor Yacht Club, NJ) Radial, Laser, I420, 29er, Nacra 15
    Chase Carraway: Laser
  • 2018 (Carolina Yacht Club, NC) Radial, Laser, I420, 29er, Nacra 15, Techno 293 Plus
    Joseph Hou: Laser
  • 2017 (Corpus Christi Yacht Club, TX) Radial, Laser, I420, 29er, Nacra 15, Techno 293 Plus
    Chase Burwell: Laser
  • 2016 (Coronado Yacht Club, CA)Radial, Laser, Techno 293, 29er, I420
    Ford McCann: Laser
  • 2015 (Roger Williams University, RI) Radial, Laser, F16, 29er, I420
    Richie Gordon – Ridgefield, CT (Laser)
  • 2014 (Grosse Pointe Yacht Club, MI) Laser, I420, Radial, C420
    Malcolm Lamphere – Lake Forest, IL (Laser)
  • 2013 (Corpus Christi Yacht Club, TX)
    Mitchell Kiss – Holland, MI (Laser)
  • 2012 (Cascade Locks, OR) 420, Laser, Radial, 29er
    Greg Martinez – Houston, TX (Lasers)
  • 2011 (Newport, RI) 420, Laser, Radial, 29er
    Olin Paine – San Diego, Calif. (Laser)
  • 2010 (San Pedro, CA) 420, Laser, Radial, 29er
    John Wallace- St. Petersburg, FL (Laser)
  • 2009 (Greenwich, CT) 420. Laser, Radial, 29er
    Zeke Horowitz- Sarasota, FL (Laser)
  • 2008 (Belvedere, CA) 420, Laser, Radial, 29er
    Cam Cullman- Rye, NY (Laser)
  • 2007 (New Orleans, LA) 420, Laser, Radial, 29er
    Colin Smith – Fort Lauderdale, FL (Laser)
  • 2006 (Grosse Pointe, MI) 420, Laser, Radial, 29er
    Royce Weber- Surf City, NJ (Laser)
  • 2005 (Westport, CT) 420, Laser, Radial
    Thomas Barrows – St. Thomas, VI (Laser)
  • 2004 (Charleston, SC) 420, Laser, Radial
    Michael Scott – Kaneohe, HI (Laser)
  • 2003 (Milwaukee, WI) 420, Laser
    Emery Wager – Seattle, WA (Laser)
  • 2002 (San Diego, CA) Laser, Europe 420, 470
    *Andrew Campbell – San Diego, CA (Laser)
  • 2001 (Annapolis, MD)
    Andrew Campbell – San Diego, CA (Laser)
  • 2000 (Seattle, WA)
    Andrew Campbell – San Diego, CA (Laser)
  • 1999
    Andrew Lewis – Honolulu, HI (Laser)
  • 1998
    Charles Asper – Forestville, CA (Laser)
  • 1997
    Brad Funk – Clearwater, FL (Singlehanded)
  • 1996
    Dalton Bergan – Kirkland, WA (Singlehanded)
  • 1995
    David Ames, PJ Buhler, Miami, FL (Doublehanded)
  • 1994
    Bill Hardesty – Norfolk, VA (Singlehanded)
  • 1993
    Bill Hardesty – San Diego, CA (Singlehanded)
  • 1992
    Brian Camet – San Diego, CA (Singlehanded)
  • 1991
    Brett Davis – Largo, FL (Singlehanded)
  • 1990
    Jason Rucker – Bedford, TX (Singlehanded)
  • 1989
    Alex Camet – San Diego, CA (Singlehanded)
  • 1988
    Peter Dreyfuss – Miami, FL (Singlehanded)
  • 1987
    Andy Lovell – New Orleans, LA (singlehanded)
  • 1986
    *Kevin Hall – Ventura, CA (singlehanded)
  • 1985
    Sam Kerner – Honolulu, HI (singlehanded)
  • 1984
    Mike Eldred – Miami, FL (singlehanded)
  • 1983
    Lou Verloop – Miami, FL (singlehanded)
  • 1982
    Vince Kirby – Middletown, RI (singlehanded)
  • 1981
    Charlie McKee – Seattle, WA (singlehanded)
  • 1980
    Russ Silvestri – Tiburon, CA (singlehanded)
  • 1979
    Kevin Kempton – Ocean Gate, NJ (singlehanded)
  • 1978
    *Andrew Menkart – Bethesda, MD (singlehanded)
  • 1977
    Kelly Gough – Dallas, TX (singlehanded)
  • 1976
    Stewart Neff – Oyster Bay, NY (singlehanded)
  • 1975
    *Carl Buchan – Seattle, WA (singlehanded)
  • 1974
    Chris Maas – Seattle, WA (singlehanded)
  • 1973
    Peter Commette – Middletown, NJ (singlehanded)

(*also won ISAF World Youth Championship)