Awards & Trophies

John H. Gardiner Jr. Trophy – One Design Service & Leadership Award

In recognition of distinguished service and leadership in the promotion of one design sailing and class organization.

The John H. Gardiner Jr. trophy & service award was adopted by US Sailing in
1995 to honor John and his passion for supporting one design sailing. John
created and promoted the Red Lobster Cup, sailed in Florida in the 80’s. His enthusiasm
grew the event to include six hundred sailors in multiple fleets, clinics run
by professional sailors, numerous sponsors, outstanding raffle items, and
community support. The key to John’s success was in the sailors and friends
that he brought together year after year.

In January of 2022, the One Design Class Committee combined the One Design Service Award with the One Design Leadership Award to be named the John Gardiner One Design Service & Leadership Award.

 

Nominations now CLOSED

Additional Information

John H. Gardiner Jr One Design Service Award Trophy for Shipping

  To maintain the integrity of the John H. Gardiner Jr. Trophy, a placard was created so not to damage the perpetual trophy during shipping. The Gardiner Trophy is on display at the US Sailing headquarters in Bristol, RI.


Previous Award Recipients

One Design Service Award Recipients prior to 2022

One Design Leadership Award Recipients Prior to 2022

  • 2021 – Bob Naylor, (Tempe, AZ) Arizona Yacht Club, Sunfish Fleet 749
  • 2019 –  Fred Roy,  Newport, RI,  Herreshoff S Class
  • 2018 – Victor “Pete” Bethge, Shelter Island Heights, NY
  • 2016 – Chris Ryan & Lisa Pline, Annapolis Snipe Fleet
  • 2013 – Jon Deutsch (Richmond, VA)
  • 2012 – Kathleen Tocke (Miami, FL) Snipe Class
  • 2011 – Justin Scott, Greenwich, CT
  • 2010 – Christine Porter & Carrie Bargren, Madison, WI
  • 2009 – Geoff Hurwitch, Park City, UT
  • 2008 – Bill Brosius, Olympia, WA
  • 2007 – Bill Fastiggi & Allan Terhune, Lightning Class
  • 2006 – Dave Michos, Jet 14 Class
  • 2005 – Linda Leader, Sunfish Class, Wawasee Yacht Club, Syracuse, IN
  • 2004 – Russell Hoyt, Newport, RI
  • 2003 – David Silverman, Sunfish Class, Indian Harbor Beach, FL
  • 2002 – Jerelyn Biehl, San Diego, CA
  • 2001 – Joe Sullivan, Sunfish Class, New York, NY
  • 2000 – Keith Graham, Thistle Class, Seattle WA
  • 1999 – Rich Ogrentz, National One Design Class, Highland, IN
  • 1998 – Mike Derusha, Ensign Class
  • 1997 – Camille Daniels, Catalina 37 One-Design Fleet
  • 1996 – Erich Schloemer, M-20 Class
  • 1995 – Don Hackbarth, Snipe Class
  • 1994 – Steve Tacconnelly, Susan & Ron Hofacker, Seabrook Sailing Club
  • 1993 – Bill Adamson, Wichita, KS, River Kids, Arkansas River Foundation
  • 1992 – no award
  • 1991 – Bill Barton, Ross, CA, San Francisco Bay Etchells Fleet
  • 1990 – John Cazier, Corona del Mar, CA, Schock 35 Class
  • 1989 – Tim Hogan, Balboa, CA, Newport Harbor YC Program
  • 1988 – Jan O’Malley, Mantoloking, NJ, Laser Radial North Americans
  • 1987 – Wesley H. Durant, Jr., Berlin, MA, SMYRA Junior Club Program

PROUD PARTNERS OF US SAILING


Kilroy Logo        Growie Logo        Gill Logo        Gill Logo