Awards & Trophies

Helen Hanley Trophy

In 2011, the Helen Hanely Trophy was awarded in honor of Helen Wills Hanley for the winner of the women’s division of the U.S. Singlehanded Championship.

Helen was an active sailor both in the Connecticut and South Carolina areas. She competed in many U.S. Women’s Championships for the Adams Cup in both regions.

After moving to South Carolina in the mid-forties, she started the Wateree Sailing Club and became its first Commodore in 1962. During her time as Commodore, she became active in the South Atlantic Yacht Racing Association (SAYRA) and was an active racer throughout the South Atlantic.

Since her passing in 1978, a donation by her estate in her honor was left to SAYRA that enabled it to begin building a treasure that has grown through the years and enables sailors from SAYRA to compete in the US Sailing national events and training programs sponsored by US Sailing.

To maintain the integrity of the trophy, it will remain on display at the National Governing Body of the sport – U.S. Sailing Association

Associated Championship

2018 U.S. Singlehanded Championships

Previous Award Recipients

Previous Winners- Women’s Division

  • 2018 Hanne Weaver – Seattle, WA
  • 2017 Hanne Weaver – Seattle, WA
  • 2016 Anna Weis – Fort Lauderdale, FL
  • 2015 Christine Neville – Middletown, RI
  • 2014 Paige Railey – Clearwater, FL
  • 2013 Simone Staff – Los Angeles, CA
  • 2012 Allie Blecher – Santa Monica, CA
  • 2011 Christine Neville – Oakland, CA
  • 2010 Leonie Schuurmans – Houston, TX

Men’s Division – George D. O’Day Trophy

Men’s Division

  • 2018 – Malcolm Lamphere – Lake Forest, IL
  • 2017 – Marek Zaleski – Norwalk, CT
  • 2016 – Henry Marshall – Auburndale, MA
  • 2015  – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2014 – Charles Buckingham – Newport Beach, CA
  • 2013 – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2012 – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2011 – Frederick Vranizan – Shoreline, WA
  • 2010 – Fred Strammer – Nokomis, FL
  • 2009 – Kyle Rogachenko – Collegeville, PA
  • 2008 – Paul Foerster – Heath, TX
  • 2007 – Kyle Rogachenko – Collegeville, PA
  • 2006 – Mitch Hall – Seminole, FL
  • 2005 – Kevin Taugher – Huntington Beach, CA
  • 2004 – Steve Kirkpatrick – Portsmouth RI
  • 2003 – Andrew Campbell – San Diego, CA
  • 2002 – David Wright- Intercollegiate
  • 2001 – Clay Bischoff – Coral Gables, FL
  • 2000 – Chris Raab – Gardena, CA
  • 1999 – Mattia D’Errico – San Antonio, TX
  • 1998 – Paul Zambriski – Redondo Beach, CA
  • 1997 – Brad Funk – Harbor Bluff, FL
  • 1996 – Senet Bischoff – Coral Gables, FL
  • 1995 – Matt McQueen, Danville, CA
  • 1994 – John Myrdal – Kailua, HI
  • 1993 – Peter Hurley – Mantoloking, NJ
  • 1992 – Brett Davis – Largo, FL
  • 1991 – Brigham North – Dallas, TX
  • 1990 – Morgan Larson – Capitola, CA
  • 1989 – Charles Pucciariello – Eastport, MD
  • 1988 – Matt Romberg – Austin, TX
  • 1987 – Andy Lovell – New Orleans, LA
  • 1986 – Mark Brink – Seattle, WA
  • 1985 – Brodie Cobb – Dallas, TX
  • 1984 – Brodie Cobb – Dallas, TX
  • 1983 – Bill Draheim – San Antonio, TX
  • 1982 – Tom Lihan – Ft. Lauderdale, FL
  • 1981 – Steve Lowery – Annapolis, MD
  • 1980 – Shawn Kempton – Ocean Gate, NJ
  • 1979 – Peter Commette – Bay Head, NJ
  • 1978 – Shawn Kempton – Ocean Gate, NJ
  • 1977 – David Chapin – Springfield, IL
  • 1976 – Jim Reynolds – Island Heights, NJ
  • 1975 – Roger Altreuter – Marblehead, MA
  • 1974 – Carl Buchan – Seattle, WA
  • 1973 – Jim Hahn – Annapolis, MD
  • 1972 – Craig Thomas – Seattle, WA
  • 1971 – Robert E. Doyle – Cambridge, MA
  • 1970 – Robert E. Doyle – Cambridge, MA
  • 1969 – Gordy Bowers, Jr. – Minnetonka, MN
  • 1968 – Gordy Bowers, Jr. – Minnetonka, MN
  • 1967 – Charles Barthrop – Kings Point, NY
  • 1966 – Norman D. Freeman – Ithaca, NY
  • 1965 – Colin Park – Vancouver, BC
  • 1964 – Robert Andre – San Diego, CA
  • 1963 – Henry Sprague – Newport Beach, CA
  • 1962 – Peter J. Barrett – Madison, WI