Awards & Trophies

George D. O’Day Trophy

In 1962, George D. O’Day presented to the North American Yacht Racing Union (United States Yacht Racing Union and now known as the United States Sailing Association) a trophy bearing his name.

This trophy is to be sailed for in singlehanded boats and the winner is to be known as the United States Singlehanded Champion. Competition is open to representatives of Yacht Racing Associations belonging to U.S. Sailing Association and also to the yachtsmen and women representing the Inter-Collegiate Yacht Racing Association, U.S. Youth and U.S. Women’s champions.

The trophy was first sailed for and awarded in 1962 in Finns on Long Island Sound. The O’Day Trophy has been raced for and awarded every year thereafter.

To maintain the integrity of the trophy, it will remain on display at the National Governing Body of the sport – U.S. Sailing Association

Associated Championship

2018 U.S. Singlehanded Championships

Previous Award Recipients

Men’s Division- George D. O’Day Trophy

  • 2018 – Malcolm Lamphere – Lake Forest, IL
  • 2017 – Marek Zaleski – Norwalk, CT
  • 2016 – Henry Marshall – Auburndale, MA
  • 2015  – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2014 – Charles Buckingham – Newport Beach, CA
  • 2013 – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2012 – Clay Johnson – Point Pleasant, NJ
  • 2011 – Frederick Vranizan – Shoreline, WA
  • 2010 – Fred Strammer – Nokomis, FL
  • 2009 – Kyle Rogachenko – Collegeville, PA
  • 2008 – Paul Foerster – Heath, TX
  • 2007 – Kyle Rogachenko – Collegeville, PA
  • 2006 – Mitch Hall – Seminole, FL
  • 2005 – Kevin Taugher – Huntington Beach, CA
  • 2004 – Steve Kirkpatrick – Portsmouth RI
  • 2003 – Andrew Campbell – San Diego, CA
  • 2002 – David Wright- Intercollegiate
  • 2001 – Clay Bischoff – Coral Gables, FL
  • 2000 – Chris Raab – Gardena, CA
  • 1999 – Mattia D’Errico – San Antonio, TX
  • 1998 – Paul Zambriski – Redondo Beach, CA
  • 1997 – Brad Funk – Harbor Bluff, FL
  • 1996 – Senet Bischoff – Coral Gables, FL
  • 1995 – Matt McQueen, Danville, CA
  • 1994 – John Myrdal – Kailua, HI
  • 1993 – Peter Hurley – Mantoloking, NJ
  • 1992 – Brett Davis – Largo, FL
  • 1991 – Brigham North – Dallas, TX
  • 1990 – Morgan Larson – Capitola, CA
  • 1989 – Charles Pucciariello – Eastport, MD
  • 1988 – Matt Romberg – Austin, TX
  • 1987 – Andy Lovell – New Orleans, LA
  • 1986 – Mark Brink – Seattle, WA
  • 1985 – Brodie Cobb – Dallas, TX
  • 1984 – Brodie Cobb – Dallas, TX
  • 1983 – Bill Draheim – San Antonio, TX
  • 1982 – Tom Lihan – Ft. Lauderdale, FL
  • 1981 – Steve Lowery – Annapolis, MD
  • 1980 – Shawn Kempton – Ocean Gate, NJ
  • 1979 – Peter Commette – Bay Head, NJ
  • 1978 – Shawn Kempton – Ocean Gate, NJ
  • 1977 – David Chapin – Springfield, IL
  • 1976 – Jim Reynolds – Island Heights, NJ
  • 1975 – Roger Altreuter – Marblehead, MA
  • 1974 – Carl Buchan – Seattle, WA
  • 1973 – Jim Hahn – Annapolis, MD
  • 1972 – Craig Thomas – Seattle, WA
  • 1971 – Robert E. Doyle – Cambridge, MA
  • 1970 – Robert E. Doyle – Cambridge, MA
  • 1969 – Gordy Bowers, Jr. – Minnetonka, MN
  • 1968 – Gordy Bowers, Jr. – Minnetonka, MN
  • 1967 – Charles Barthrop – Kings Point, NY
  • 1966 – Norman D. Freeman – Ithaca, NY
  • 1965 – Colin Park – Vancouver, BC
  • 1964 – Robert Andre – San Diego, CA
  • 1963 – Henry Sprague – Newport Beach, CA
  • 1962 – Peter J. Barrett – Madison, WI

Women’s Division- Helen Hanely Trophy

  • 2018 Hanne Weaver – Seattle, WA
  • 2017 Hanne Weaver – Seattle, WA
  • 2016 Anna Weis – Fort Lauderdale, FL
  • 2015 Christine Neville – Middletown, RI
  • 2014 Paige Railey – Clearwater, FL
  • 2013 Simone Staff – Los Angeles, CA
  • 2012 Allie Blecher – Santa Monica, CA
  • 2011 Christine Neville – Oakland, CA
  • 2010 Leonie Schuurmans – Houston, TX