USA Olympic Sailing Alumni

NAME OLYMPIC YEAR CLASS RESULT
Amanda Clark 2012 470 W 9th
Anna Tunnicliffe 2012 Elliott 6m 5th
Betsy Alison 2012 Coach – Para
Brad Johnson 2012 Sonar 7th
Brian Fatih 2012 Star 7th
Debbie Capozzi 2012 Elliott 6m 5th
Erik Storck 2012 49er 15th
Farrah Hall 2012 RS:X 20th
Graham Biehl 2012 470 M 14th
Jen French 2012 SKUD18 Silver
JP Creignou 2012 SKUD18 Silver
Mark LeBlanc 2012 2.4mR 6th
Mark Mendelblatt 2012 Star 7th
Molly O’Brien Vandemoer 2012 Elliott 6m 5th
Paige Railey 2012 Laser Radial 8th
Paul Callahan 2012 Sonar 7th
Rob Crane 2012 Laser 29th
Rob Willis 2012 RS:X 22nd
Sarah Lihan 2012 470 W 9th
Stu McNay 2012 470 M 14th
Tom Brown 2012 Sonar 7th
Trevor Moore 2012 49er 15th
Zach Railey 2012 Finn 12th
Dean Brenner 2012 Team Leader
Amanda Clark 2008 470 W 12th
Andrew Campbell 2008 Laser 25th
Anna Tunnicliffe 2008 Laser Radial Gold
Austin Sperry 2008 Star 11th
Ben Barger 2008 RS:X 26th
Bill Donohue 2008 Sonar 8th
Carrie Howe 2008 Yngling 7th
Charlie Ogletree 2008 Tornado 15th
Chris Rast 2008 49er 6th
Debbie Capozzi 2008 Yngling 7th
Graham Biehl 2008 470 M 13th
John C. Lovell III 2008 Tornado 15th
John Dane III 2008 Star 11th
John Ruf 2008 2.4mR Bronze
Maureen McKinnon-Tucker 2008 SKUD18 Gold
Nancy Rios 2008 RS:X 26th
Nick Scandone 2008 SKUD18 Gold
Rick Doerr 2008 Sonar 8th
Sally Barkow 2008 Yngling 7th
Sarah Mergenthaler 2008 470 W 12th
Stu McNay 2008 470 M 13th
Tim Angle 2008 Sonar 8th
Tim Wadlow 2008 49er 6th
Zach Railey 2008 Finn Silver
Brad Johnson 2004 Sonar Bronze
Carol Cronin 2004 Yngling 10th
Charlie Ogletree 2004 Tornado Silver
Isabelle Kinsolving 2004 470 W 5th
John C. Lovell III 2004 Tornado Silver
John Ross-Duggan 2004 Sonar Bronze
JP Creignou 2004 Sonar Bronze
Katie McDowell 2004 470 W 5th
Kevin Burnham 2004 470 M Gold
Kevin Hall 2004 Finn 11th
Lanee Butler Beashel 2004 Mistral W 16th
Liz Merrifield Filter 2004 Yngling 10th
Mark Mendelblatt 2004 Laser 8th
Meg Gaillard 2004 Europe Dinghy 14th
Nancy Haberland 2004 Yngling 10th
Paul Cayard 2004 Star 5th
Paul Foerster 2004 470 M Gold
Pete Spaulding 2004 49er 5th
Peter Wells 2004 Mistral M 28th
Phil Trinter 2004 Star 5th
Roger Cleworth 2004
Tim Wadlow 2004 49er 5th
Tom Brown 2004 2.4mR Silver
Bob Merrick 2000 470 M Silver
Charlie McKee 2000 49er Silver
Charlie Ogletree 2000 Tornado 7th
Courteney Becker-Dey 2000 Europe Dinghy 16th
Craig Healy 2000 Soling 9th
Gary Bodie 2000 Head Coach
Hartwell Jordan 2000 Soling 9th
Jeff Madrigali 2000 Soling 9th
JJ Fetter 2000 470 W Silver
John C. Lovell III 2000 Tornado 7th
John Myrdal 2000 Laser 12th
Jonathan McKee 2000 49er Silver
Lanee Butler Beashel 2000 Mistral W 4th
Magnus Liljedahl 2000 Star Gold
Mark Reynolds 2000 Star Gold
Paul Foerster 2000 470 M Silver
Pease Glaser 2000 470 W Silver
Russ Silvestri 2000 Finn 6th
Tom Brown 2000 2.4mR Bronze
Corky Aucreman 2000 Sonar 7th
Keith Burhans 2000 Sonar 7th
Paul Callahan 2000 Sonar 7th
Charlie Ogletree 1996 Tornado 8th
Courteney Becker-Dey 1996 Europe Dinghy Bronze
Hal Haenel 1996 Star 8th
Jeff Madrigali 1996 Soling Bronze
Jim Barton 1996 Soling Bronze
John C. Lovell III 1996 Tornado 8th
Kent Massey 1996 Soling Bronze
Kevin Burnham 1996 470 M 8th
Kris Stookey 1996 470 W 4th
Lanee Butler Beashel 1996 Windsurfing – W 11th
Louise Van Voorhis 1996 470 W 4th
Mark Reynolds 1996 Star 8th
Mike Gebhardt 1996 Windsurfing – M 6th
Morgan Reeser 1996 470 M 8th
Nick Adamson 1996 Laser 21st
Waldo Esparza 1996 Paralympics Demo 3rd
James Leatherman 1996 Paralympics Demo 3rd
Christopher Murphy 1996 Paralympics Demo 3rd
John Ross-Duggan 1996 Paralympics Demo 3rd
Fred Hagedorn 1996 Team Leader
Will Martin 1996 Finn 23rd
Andy Zawieja 1992 Coach
Brian Ledbetter 1992 Finn Silver
Carl Eichenlaub 1992 Boatwright
Charlie McKee 1992 Alternate/Coach
Chris Bedford 1992 Meteorologist
Dick Rose 1992 Rules Advisor
Doug Kern 1992 Soling Silver
Ed Baird 1992 Coach
Hal Haenel 1992 Star Gold
Jim Brady 1992 Soling Silver
JJ Fetter 1992 470 W Bronze
John McCausland 1992 Alternate
Jonathan McKee 1992 Head Coach
Julia Trotman 1992 Europe Dinghy Bronze
Keith Notary 1992 Tornado Silver
Kevin Burnham 1992 470 M Silver
Kevin Mahaney 1992 Soling Silver
Lanee Butler Beashel 1992 Mistral W 5th
Louise Van Voorhis 1992 Alternate
Luther Carpenter 1992 Coach
Mark Reynolds 1992 Star Gold
Mike Gebhardt 1992 Mistral Silver
Mike Schoettle 1992 Team Leader
Morgan Reeser 1992 470 M Silver
Pamela Healy 1992 470 W Bronze
Paul Foerster 1992 Flying Dutchman Silver
Randy Smyth 1992 Tornado Silver
Robert Hopkins 1992 Coach
Ron Rosenberg 1992 Alternate
Ron Zelhof 1992 PT/Trainer
Skip Whyte 1992 Coach
Steve Bourdow 1992 Flying Dutchman Silver
Allison Jolly 1988 470 W Gold
Andy Kostanecki 1988 Manager
Bill Kenney 1988 Asst. Team Mgr.
Bill Shore 1988 Coach
Bob Billingham 1988 Soling Silver
Brian Ledbetter 1988 Finn 10th
Carl Eichenlaub 1988 Boatwright
Charlie McKee 1988 470 M Bronze
Chris Steinfeld 1988 Alternate
Cory Sertl 1988 Alternate
Dave Ullman 1988 Coach
Dick Rose 1988 Rules Advisor
Gary Knapp 1988 Alternate
Gordy Bowers 1988 Head Coach
Hal Haenel 1988 Star Silver
Hap Arnold 1988 Team Doctor
John Kostecki 1988 Soling Silver
John Shadden 1988 470 M Bronze
Jonathan Harley 1988 Team Manager
Jonathan McKee 1988 Coach
Lynne Jewell 1988 470 W Gold
Pete Melvin 1988 Tornado 14th
Pat Muglia 1988 Tornado 14th
Mark Reynolds 1988 Star Silver
Mike Gebhardt 1988 Windsurfing – M Bronze
Paul Foerster 1988 Flying Dutchman 11th
Andrew Goldman 1988 Flying Dutchman 11th
Peter McCarthy 1988 Oceanographer
Rob Mairs 1988 Meteorologist
Ron Zelhof 1988 PT/Trainer
Russ Silvestri 1988 Alternate
Will Baylis 1988 Soling Silver
Bill Buchan 1984 Star Gold
Carl Buchan 1984 Flying Dutchman Gold
Carl Eichenlaub 1984 Boatwright
Chris Steinfeld 1984 470 M Silver
Dick Rose 1984 Rules Advisor
Ed Trevelyan 1984 Soling Gold
Gary Knapp 1984 Alternate
Jane Kent 1984 PT/Trainer
Jay Glaser 1984 Tornado Silver
Jim Young 1984 Asst. Coach
John Bertrand 1984 Finn Silver
John Shadden 1984 Alternate
Jonathan Harley 1984 Asst. Team Mgr.
Jonathan McKee 1984 Flying Dutchman Gold
Major Hall 1984 Coach
Paul Cayard 1984 Alternate
Randy Smyth 1984 Tornado Silver
Rob Mairs 1984 Meteorologist
Robbie Haines 1984 Soling Gold
Robert Hopkins 1984 Coach
Rod Davis 1984 Soling Gold
Sam Merrick 1984 Olympic Director
Scott Steele 1984 Sailboard Silver
Steve Benjamin 1984 470 M Silver
Steve Erickson 1984 Star Gold
Tom Linskey 1984 Alternate
Bill Buchan 1980 Star n/a
Ed Trevelyan 1980 Soling n/a
Henry Bossett 1980 Tornado n/a
Jeff Kent 1980 Tornado n/a
John Bertrand 1980 Finn n/a
Marshall Duane 1980 Flying Dutchman n/a
Mike Loeb 1980 Flying Dutchman n/a
Neal Fowler 1980 470 M n/a
Robbie Haines 1980 Soling n/a
Rod Davis 1980 Soling n/a
Ron Anderson 1980 Star n/a
Steve Benjamin 1980 470 M n/a
Bill Bentsen 1976 Manager
Carl Eichenlaub 1976 Boatwright
Conn Findlay 1976 Tempest (also rowing) Bronze
Dave Gamblin 1976 Alternate
Dave McFaull 1976 Tornado Silver
David Whitehurst 1976 470 M 9th
Dennis Conner 1976 Tempest Bronze
Dick Stearns 1976 Manager
Dick Tillman 1976 Alternate
Jack Jakosky 1976 Alternate
Jack Mathias 1976 Flying Dutchman 6th
John Kolius 1976 Soling Silver
Michael Rothwell 1976 Tornado Silver
Norm Freeman 1976 Flying Dutchman 6th
Peter Commette 1976 Finn 11th
Richard Hoepfner 1976 Soling Silver
Rob Mairs 1976 Meterologist
Robbie Haines 1976 Alternate
Robert Whitehurst 1976 470 M 9th
Walter Glasgow 1976 Soling Silver
Hap Arnold 1976 Doctor
Alan Holt 1972 Star 10th
Bill Allen 1972 Soling Gold
Bill Bentsen 1972 Soling Gold
Buddy Melges 1972 Soling Gold
Charles Horter 1972 Dragon Bronze
Don Cohan 1972 Dragon Bronze
Ed Bennett 1972 Finn 22nd
Glen Foster 1972 Tempest Bronze
John Marshall 1972 Dragon Bronze
Peter Dean 1972 Tempest Bronze
Richard Gates 1972 Star 10th
Scott Allan 1972 Flying Dutchman 23rd
Tim Stearn 1972 Flying Dutchman 23rd
Barton Jahncke 1968 Dragon Gold
Carl Van Duyne 1968 Finn 14th
David James 1968 Flying Dutchman 10th
Frank Gardiner Cox Jr. 1968 5.5 metre 8th
Gerald Schreck 1968 Dragon Gold
John Marshall 1968 Alternate?
Lowell North 1968 Star Gold
Peter Barrett 1968 Star Gold
Robbie Doyle 1968 Alternate?
Robert James 1968 Flying Dutchman 10th
Shelby Friedrichs 1968 Dragon Gold
Steve Colgate 1968 5.5 metre 8th
Stuart Walker 1968 5.5 metre 8th
Tom Allen 1968 Alternate
Bill Bentsen 1964 Flying Dutchman Bronze
Buddy Melges 1964 Flying Dutchman Bronze
Charles Rogers 1964 Dragon Bronze
Dick Deaver 1964 Dragon Bronze
Don (John?) McNamara 1964 5.5 metre Bronze
Frank Scully 1964 5.5 metre Bronze
Joe Batchelder 1964 5.5 metre Bronze
Lowell North 1964 Dragon Bronze
Lynn Williams 1964 Star Silver
Peter Barrett 1964 Finn Silver
Richard Stearns 1964 Star Silver
David James Smith 1960 5.5 metre Gold
George O’Day 1960 5.5 metre Gold
James Hunt 1960 5.5 metre Gold
Robert Halperin 1960 Star Bronze
William Parks 1960 Star Bronze
Peter Barrett 1960 Finn 11th
Gene Walet III 1960 Dragon 10th
Claude Kohler 1960 Dragon 10th
Allen McClure 1960 Dragon 10th
Harry Sindle 1960 Flying Dutchman 19th
Robert Wood 1960 Flying Dutchman 19th
Herbert Williams 1956 Star Gold
John Marvin 1956 Finn Bronze
Lawrence Low 1956 Star Gold
Gene Walet III 1956 Dragon 9th
Carlos Echeverria 1956 Dragon 9th
Danny Killeen 1956 Dragon 9th
Gene Walet, Jr. 1956 Dragon 9th
Eric Olsen 1956 Sharpie 9th
Stan Renehan 1956 Sharpie 9th
Andy Schoettle 1956 5.5 metre 4th
John Bryant 1956 5.5 metre 4th
Robert Stinson 1956 5.5 metre 4th
Victor Sheronas 1956 5.5 metre 4th
Britton Chance 1952 5.5 metre Gold
Edgar White 1952 5.5 metre Gold
Emelyn Whiton 1952 6 metre Gold
Eric Ridder 1952 6 metre Gold
Everard Endt 1952 6 metre Gold
Herman Whiton 1952 6 metre Gold
John Morgan 1952 6 metre Gold
John Price 1952 Star Silver
John Reid 1952 Star Silver
Edward Melaika 1952 Finn 28th
Joyce Horton 1952 Dragon 11th
Bill Horton, Sr. 1952 Dragon 11th
William Horton, Jr. 1952 Dragon 11th
Julian Roosevelt 1952 6 metre Gold
Mike Schoettle 1952 5.5 metre Gold
Sumner White 1952 5.5 metre Gold
Alfred Loomis III 1948 6 metre Gold
Herman Whiton 1948 6 metre Gold
Hilary Smart 1948 Star Gold
James Smith 1948 6 metre Gold
James Weekes 1948 6 metre Gold
Lockwood Pirie 1948 Swallow Bronze
Michael Mooney 1948 6 metre Gold
Owen Torrey 1948 Swallow Bronze
Paul Smart 1948 Star Gold
Ralph Evans 1948 Firefly Silver
Henry Duys, Jr. 1948 Dragon 11th
Julian Roosevelt 1948 Dragon 11th
Richard Jessup 1948 Dragon 11th
Frank Jewett 1936 Olympia-Jolle 9th
William Waterhouse 1936 Star 5th
Woody Metcalf 1936 6 metre 5th
Carl Paul 1936 6 metre 9th
Charles Garner 1936 6 metre 9th
John Wallace 1936 6 metre 9th
Morgan Adams 1936 6 metre 9th
William Barthoolomae 1936 6 metre 9th
Antonia Churchill 1936 8 metre 10th
Frederick Shick 1936 8 metre 10th
Karl Dorsey 1936 8 metre 10th
Owen Churchill 1936 8 metre 10th
Bob Sutton 1936 8 metre 10th
William Keane 1936 8 metre 10th
Alan Morgan 1932 8 metre Gold
Alphonse Burnand 1932 8 metre Gold
Andrew Libano 1932 Star Gold
Charles Smith 1932 6 metre Silver
Donal Douglas 1932 6 metre Silver
Emmet Davis 1932 6 metre Silver
Frederic Conant 1932 6 metre Silver
Gilbert Gray 1932 Star Gold
John Biby 1932 8 metre Gold
John Huettner 1932 8 metre Gold
Karl Dorsey 1932 8 metre Gold
Kenneth Carey 1932 8 metre Gold
Owen Churchill 1932 8 metre Gold
Pierpont Davis 1932 8 metre Gold
Richard Moore 1932 8 metre Gold
Robert Carlson 1932 6 metre Silver
Robert Sutton 1932 8 metre Gold
Temple Ashbrook 1932 6 metre Silver
Thomas Webster 1932 8 metre Gold
William Cooper 1932 8 metre Gold
Charlie Lyon 1932 Snowbird 7th -tie
Joe Jessop 1932 Snowbird 7th -tie
Manfred Curry 1928 12-foot dinghy 10th
Conway Olmstead 1928 6 metre 6th
Frederick Morris 1928 6 metre 6th
Herman Whiton 1928 6 metre 6th
Jim Thompson 1928 6 metre 6th
Willets Outerbridge 1928 6 metre 6th
Ben Weston 1928 8 metre 6th
Frank Hekma 1928 8 metre 6th
Manfred Curry 1928 8 metre 6th
Nicholas Hekma 1928 8 metre 6th
Owen Churchill 1928 8 metre 6th
H MacHenry 1900 3-10 Ton Bronze
Harry Van Bergen 1900 20+ Ton Bronze



SperryChubSAPzimgowriesunsailmooringswest marinesailings worldgillhobieold pulteneyaps
TOP