Previous Winners

2013 Ladies and Gentlemen- Justin Law, Michael Menninger, Adrieene Patterson, Lucy Wallace, Marla Menninger, Tyler Sinks

2012 NYYC Team Extreme- Stuart McNay, Michael Hession, Zachary Brown, Emmet Smith, Thomas Barrows, Marla Menninger

2011 Minor Threat – Cy Thompson, Kelly Stannard, Charlie Buckingham, Alex Taylor, Tyler Sinks, Lucy Wallace

2010 NYYC Silver Panda - Amanda Callahan,Colin Merrick,Clay Bischoff, Caroline Hall Levesque , Peter Levesque,  Carrie Amarante 

2009 Team Extreme- Stuart McNay,Michael Hession;Zachary Brown; Emmet Smith ;Thomas Barrows; Marla Menninger

2008 NYYC Silver Panda- Colin Merrick, Clay Bischoff, Amanda Callahan, Elizabeth Hall, Lisa Keith, Peter Levesque

2007 NYYC Silver Panda- Colin Merrick, Clay Bischoff, Amanda Callahan, Elizabeth Hall, Lisa Keith, Peter Levesque

2006 NYYC Silver Panda – Colin Merrick, Clay Bischoff, Amanda Callahan, Elizabeth Hall, Lisa Keith, Peter Levesque

2005 Team Trouble – Mark Zagol, Matt Allen,  Brad Funk,  Anna Tunnicliffe, Heather Pescatello,  Timothy Cain

2004  Cape Cod WHishbone – Timothy Fallon, Mark Ivey, Timothy Wadlow, Karen Renzulli, Matt Lindblad, Erin Largay

2003 Cape Cod WHishbone -  Timothy Fallon, Graeme Woodworth, John Fallon, Karen Renzull, Matt Lindblad, Erin Largay

2002 NYYC Silver Panda–Peter Levesque/Elizabeth Hall, Patrick Hogan/Carlos Lenz, Colin Merrick/John Cline

2001 Spinnaker 1–Stuart Hudson/Sally Cuthbert, Steve Tylecote/Debs Kershaw, Dominic Johnson/Amy Smith

2000 New York Yacht Club–Chris McDowell/Brandon Prior, Karl Zeigler/Chris Museler, Mike Zani/Mike Huang

1999 New York Yacht Club–Chris McDowell/Brendan Prior, Karl Ziegler/Chris Museler, Bill Hardesty/Abby Woodworth

1998 Cosmos–Josh Adams/Victoria Wadsworth , Nick Trotman/Brett Davis , Mark Mendleblatt/Suzannah Kerr

1997 Bristol Bandits–Zach Leonard/Megan Bohlen, Brian Doyle/Richard Feeney, Pete Alarie/Heidi Thomas

1996 Pablo Picasso–Zach Leonard/Megan Bohlen, Josh Adams/Laura Dunn, Pete Alarie/Julie Kirschbaum

1995 Wicked Tired Tongue–Mike Zani/Elizabeth Kratzig, Karl Ziegler/Tara Callahan

1994 Air Hesus–Doug Clark/Heidi Thoma, David Fagen/Greg McConnell, Ryan Cox/Sean Fujimoto

1993 Best of West–James Malm/Stephanie Keefe, Kevin Hall/Tara Wolcott, Nick Adamson/Danny Zimbaldi

1992 James Gang–Zach Leonard/Megan Bohlen, Mike Zani/Blaire Largay, Kevin Hall/Jenna Cook

Change to resume selection from area eliminations for participants in event

1991 Area D–David Mendelblatt/Caj Flynn, Mark Mendelblatt/Mitchell Rogers, Bill Schoenberg/John Jennings

1990 Area A–Zach Leonard/Andy David, Mike Zani/Bradford Gibbs, Kevin Hall/Jenna Cook

1989 Area A–Brian Keane/Lynn Fitzpatrick, Gordon Burnes/Sarah Burns, Jim Bowers/Jeffrey Binder

1988 Area A–Brad Dellenbaugh/David Beningson, Kevin Hall/Beau LeBlanc, John Kolius/Pierce Owens

1987 Area A–Brad Dellenbaugh/Lisi Crowther, Jamie Cummiskey/Kassie Cundey, Steve MacGillivray/Cara Moore

1986 Area J–Jack Franco/Renee Vesterby, Dave Ullman/Kenny Watts, Chris Raab/Pat Muglia

1985 Area D–Marc Eagan/Mac Hadden, Dennis Stieffel/Rene Dupaquier, Keith Crum/Corky Hadden

1984 Area G–Pede Dickey/Chris Steinfeld, Jack Franco/Renee Vesterby, Chris Raab/Lisa Gosselin

1983 Area A–Ed Adams/Meredith Adams, Scott Ferguson/Bill Shoemaker, Stu Johnstone/Ralph Kinder

1982 Area B–Peter Isler/Curt Oetking, Steve Benjamin/John Clark, Dave Dellenbaugh/Paul Murphy

1981 Area E–Terry McLaughlin/Carolyn Brodsky, Jeff Boyd/Peter Jones, Tam Matthews/Jay Cross