Previous Winners

2013 Pequot Yacht Club – David Dellenbaugh, Rebecca Dellenbaugh, Janel Zarkowsky, Amanda Callahan

2012 Chicago Match Race –  Taylor Canfield, Stephanie Roble, Maggie Shea, Janel Zarkowsky

2011 Pequot Yacht Club – Dave Perry, Mike Rehe, Chris Museler

2010 St Francis Yacht Club – Shawn Bennett, Melissa Purdy Feagin, Tom Purdy, Adam Roberts

2009 Chicago Match Race Center – William Hardesty, David Hughes, David Gerber

2008 Pequot Yacht Club – Dave Perry, David Moffet ,Chris Museler

2007 King Harbor YC – Brian Angel, Payson Infelise, Mike Delanty

2006 Pequot Yacht Club – Dave Perry, Chris Museler, Terry Flynn

2005 King Harbor Yacht Club – Brian Angel, Payson Infelise, David Hochart

2004 Seawanhaka Corinthian Yacht Club – Karl Ziegler, Dean Brenner, Mike Welch

2003 Bayview YC – Nathan Hollerbach, Mathew Shirilla, Michael Hoey

2002 Pequot YC- David Dellenbaugh, Doug Clark, Ralf Steitz

2001 Watch Hill YC – Mason Woodworth, Dean Brenner, Randy Shore

2000 Watch Hill YC – Mason Woodworth, Dean Brenner, Randy Shore

1999 Watch Hill YC – Mason Woodworth, Dean Brenner, Randy Shore

1998 Davis Island YC – Jeff Linton, Tom Barry, Mike Gable

1997 Naval Academy Sailing Squadron – Brad Dellenbaugh, Ned Jones, John Grierson

1996 San Diego, CA – Southwestern YC – Tim Wadlow, Roger Floyd, Preston Holdner

1995 St. Francis YC, San Francisco, CA – Morgan Larson, Seadon Wijsen, Brandon Paine

1994 Larchmont YC – Ben Cesare, John Savage, Phil Lotz

1993 San Diego YC – Rick Merriman, Chuck Simmons, Casey Schnoor

1992 Southern YC – John Lovell, John Killeen, Preston Christman

1991 St. Petersburg YC – Chris Larson, Martin Kullman, Howard Miller

1990 Newport Harbor YC – Scott Mason, Jamie Hardenbergh, Bill Menninger

1989 Newport Harbor YC – Doug Rastello, Scott Mason, Skip Beck

1988 St. Francis YC – Mark Rastello, Chris Perkins, Jim Barton

1987 San Diego YC – Mark Reynolds, Andy LaDow, Donald Wyatt

1986 Bay-Waveland YC – Marc Eagan, Dennis Stieffel, Randy Santa Cruz

1985 Alamitos Bay YC – Mark Golison, Bruce Golison, Ron Rosenberg

1984 Pequot YC – Dave Dellenbaugh, W.B. Peale, John Wallace

1983 Rush Creek YC – Bruce Golison, Jay Golison, Steve Grillon

1982 Yale Corinthian YC – Dave Perry, Peter Worcester, Tom Kinney

1981 Seabrook SC – Marvin Beckman, Mike Smith, Chuck Wilk

1980 Seattle YC – Jonathan McKee, Carl Buchan, Mike Smith, Chuck Wilk

1979 St. Petersburg YC – John W. Jennings, Don Krippendorf, John M. Jennings

1978 Galveston Bay CA – Marvin Beckman, Skipper

1977 Coronado YC – Ed Trevelyan, Skipper

1976 Coronado YC – Ed Trevelyan, Skipper

1975 California YC – Kenneth M. Young, Skipper

1974 Noroton YC – William S. Cox, John Rousmaniere, Andrew A. Scholtz

1973 MIT Nautical Assn. – Stephen Cucchiaro, Skipper

1972 Newport Harbor YC – Tim Hogan, Skipper

1971 MIT Nautical Assn. – Terry Cronberg, Skipper

1970 St. Petersburg YC – John W. Jennings, Skipper

1969 Quissett YC – E.M. Burt, Prince Sears Crowell, III, Browne Morgan Littel

1968 Newport Harbor YC – Burke Sawyer, Skipper

1967 Newport Harbor YC – Scott Alan, Skipper