Past Winners

NATIONAL ONE-DESIGN AWARDS — PAST WINNERS

One-Design Service Award for the John H. Gardiner, Jr. Trophy

To recognize distinguished service and exceptional leadership in the promotion of one-design sailing and class organization.

2013  Barney Harris (Arlington, VA) & Peter Duncan (Severna Park, MD)
2012  Fletcher Driscoll, A Scow, White Bear Lake, MN
2011 Gene Ferguson, Catalina 22 class, Lake Worth, TX
2010 Zeke Durica, Ensign class, Dunedin, FL
2009 Todd Haines, Dousman, WI
2008 Paul White, Y-Flyer class, Indianapolis, IN
2007 Greg Fisher, Columbus, OH
2006 Jack Lynch, Edgewater, MD
2005 Nelson Weiderman, J-105 Class
2004 Harry & Karen Carpenter, Flying Scot class
2003 Kay Snider, Ensign class, Houston, TX
2002 Doug Kessler, Atlanta, GA
2001 Bernie Kuse, Jacomo Sailing Club, Kansas City, MO
2000 Chuck Maschal,Optimist Class, Beach Haven, NJ
1999 Stanley Bell, Interclub Class, Larchmont YC, NY
1998 no award
1997 Ali Meller, 505 class, Annapolis, MD
1996 Frank Flaherty, Penguin Class
1995 Peter Bent, Mass. Bay Sailing Association, Annisquam, MA
1994 Bill Douglas, Optimist Class
1993 Jeff Thompson, Interlake Class, Hoover YC
1992 Larry White, ICYRA, ISSA, Snipe and 420 classes, Niantic, CT
1991 John MacCausland, International Star Class YRA
1990 Jack Finefrock, Thistle class
1989 Frank Mendelblatt, Optimist Dinghy Class, St. Petersburg, FL

One-Design Leadership Award

In recognition of individual initiative, enthusiasm, organizing ability and leadership in creating a one-design fleet building program.
2016 Chris Ryan & Lisa Pline, Annapolis Snipe Fleet
2013  Jon Deutsch (Richmond, VA)
2012  Kathleen Tocke (Miami, FL) Snipe Class
2011 Justin Scott, Greenwich, CT
2010 Christine Porter & Carrie Bargren, Madison, WI
2009 Geoff Hurwitch, Park City, UT
2008 Bill Brosius, Olympia, WA
2007 Bill Fastiggi & Allan Terhune, Lightning Class
2006 Dave Michos, Jet 14 Class
2005 Linda Leader, Sunfish Class, Wawasee Yacht Club, Syracuse, IN
2004 Russell Hoyt, Newport, RI
2003 David Silverman, Sunfish Class, Indian Harbor Beach, FL
2002 Jerelyn Biehl, San Diego, CA
2001 Joe Sullivan, Sunfish Class, New York, NY
2000 Keith Graham, Thistle Class, Seattle WA
1999 Rich Ogrentz, National One Design Class, Highland, IN
1998 Mike Derusha, Ensign Class
1997 Camille Daniels, Catalina 37 One-Design Fleet
1996 Erich Schloemer, M-20 Class
1995 Don Hackbarth, Snipe Class
1994 Steve Tacconnelly, Susan & Ron Hofacker, Seabrook Sailing Club
1993 Bill Adamson, Wichita, KS, River Kids, Arkansas River Foundation
1992 no award
1991 Bill Barton, Ross, CA, San Francisco Bay Etchells Fleet
1990 John Cazier, Corona del Mar, CA, Schock 35 Class
1989 Tim Hogan, Balboa, CA, Newport Harbor YC Program
1988 Jan O’Malley, Mantoloking, NJ, Laser Radial North Americans
1987 Wesley H. Durant, Jr., Berlin, MA, SMYRA Junior Club Program

One-Design Club Award

To recognize administrative excellence, fleet growth, creative programming, regatta support and member contribution at regional, national and international levels of a one-design yacht club.

2013  San Diego Yacht Club (CA)
2012  Pewaukee Yacht Club (WI)
2011 North Cape Yacht Club, Lasalle, MI
2010 Brant Beach Yacht Club, Brant Beach, NJ
2009  Massapoag Yacht Club, Sharon, MA
2008 Clear Lake Yacht Club, Clear Lake, IA
2007 Cedar Point Yacht Club, Westport, CT
2006 Southern Yacht Club, New Orleans, LA
2005 Annapolis Yacht Club, Annapolis, MD
2004 Bay-Waveland Yacht Club, Bay St. Louis, MS
2003 no award
2002 Cedar Point Yacht Club, Westport, CT
2001 Corinthian Yacht Club, Seattle, WA
2000 no award
1999 San Diego Yacht Club, San Diego, CA
1998 no award
1997 Mission Bay Yacht Club, San Diego, CA
1996 North Olympic Lido 14 Fleet, WA
1995 Scituate Harbor Yacht Club, Scituate, MA
1994 Coconut Grove Sailing Club, Miami, FL
1993 Pequot Yacht Club, Southport, CT
1992 Severn Sailing Association, Annapolis, MD
1991 Houston Yacht Club, La Porte, TX
1990 Coral Reef Yacht Club, Miami, FL
1989 Alamitos Bay Yacht Club, Long Beach, CA
1988 Squantum Yacht Club, Quincy, MA
1987 Carolina Sailing Club, Durham, NC

One-Design Regatta Award

To recognize excellence in development, promotion and management by the organizers and sponsors of an outstanding one-design regatta.

2015  50th E Scow Blue Chip Regatta, hosted by Pewaukee Yacht Club
2013  Charleston Race Week (SC)
2012  Bayview Yacht Club Inaugural One-Design Regatta, Detroit, MI
2011 Heineken High Performance One Design Regatta, American Yacht Club, Rye, NY
2010 2010 USODA (Optimist)Nationals, Fishing Bay YC, Deltaville, VA
2009  2009 Flying Scot North American Championship, Ephraim Yacht Club, WI
2008  Hobie Cat 40th Anniversary Regatta, Dana Point, CA
2007 50th Anniversary Flying Scot National Championship, Fishing Bay Yacht Club, Deltaville, VA
2006 2006 E Scow Nationals, Lake Minnetonka, MN
2005 no award
2004 2004 USODA Nationals, Bellport Bay Yacht Club, Patchogue, NY
2003 Laser Easter Regatta, Austin Yacht Club, Austin, TX
2002 no award
2001 no award
2000 Alamitos Bay Yacht Club Turkey Day Regatta, San Diego, CA
1999 Chatham Yacht Club Annual Regatta, North Chatham, MA
1998 no award
1997 ILYA Centennial Celebration Regatta, Oshkosh Yacht Club, WI
1996 SCYA 67th Midwinter Regatta, Southern California
1995 Thistle Nationals & 50th Anniversary Regatta, Cleveland, OH & Marblehead Race Week, Marblehead, MA
1994 Sail Bear Regatta, Big Bear Lake, CA
1993 IBM/Sailing World NOOD Regatta, San Francisco, CA
1992 Youngstown Level Regatta
1991 Florida Citrus Bowl’s Red Lobster Cup (1990)
1990 Audi/Sailing World National Offshore One-Design Regatta, Newport, RI
1989 1989 Marblehead Race Week 100th Anniversary Regatta
1988 Volvo Newport Regatta IV
1987 Florida Citrus Bowl’s Red Lobster Regatta

One-Design Creativity Award

To recognize outstanding individual creativity and contribution in the year’s most innovative one-design event of national or international significance.

2013  OptiNews, Betsy Altman (Chicago, IL), Editor/Publisher
2012  Mike Martin, Mill Valley, CA, America’s Cup Electronic Umpiring System
2011 SailX Online Regatta
2010 Chris Love & Pat Hitchins, Sailgroove
2009  William Bradford, Hull, MA
2008 Max Hinnenberg, Aurora, CO
2007 Laser Performance
2006 no award
2005  Denise MacGillivray, Intl Women’s Keelboat Championship
2004 no award
2003 no award
2002 Nat Siddall, US Windsurfing National Tour
2001 no award
2000 Kent Marinkovic, US Windsurfing National Techno Championships
1999 no award
1998 no award
1997 no award
1996 no award
1995 Lightning Class, 1995 US SAILING Junior Championships
1994 James B. Harris, 1994 Olympic Festival
1993 no award
1992 Carl Cramer, Wooden One-Design Regatta (WOOD)
1991 Donald Finkle, Jr., Youngstown, NY, Youngstown Level Regatta
1990 Scott McLeod, Darien, CT, King Edward VII Gold Cup
1989 Peter Johnstone, Newport, RI, One-Design 14 North Americans
1988 National Ocean Access Project, Independence Cup
1987 Michael B. Fortenbaugh, Manhattan Yacht Club



ChubbGowrieSAPSperryGillSailing World SponsorCruising World SponsorOld PulteneyRegatta Craft Ginger Beer SponsorSunsailTheZimHobie
TOP