Previous Winners U.S. Women’s Championship

2011 Buccaneer Yacht Club Amy Kleinschrodt, Sara Hall, Kara Kimbrell
2010 Wawasee YC Debbie Probst, Joyce Spring, Monica Jones
2009 Buccaneer YC Amy Kleinschrodt,Sara Hall, Ashley Hall
2008 San Francisco YC Vicki Sodaro, Stephanie Wondolleck, Emily French, Katie Maxim
2007 Chicago YC Betsy Altman , Nancy Heffernan, Vickie Matthews, Marie Hansson
2006 San Francisco YC Vicki Sodaro Stephanie Wondolleck Karina Vogen Shelton Emily French
2005 Deep Creek YC – Joni Palmer, Meredith Dodd, Carrie Carpenter
2004 Rush Creek Yacht Club – Kathy Irwin, Kerri Cunningham, Nataleigh Vann, Wendy Vann
2003 Deep Creek YC – Joni Palmer, Meredith Dodd, and Carrie Carpenter
2002 San Francisco YC – Vicki Sodaro, Stephanie Wondolleck, Pamela Healy, Jodi Lee Drewery
2001 Cancelled [Patriots Cup -Chandler’s Landing YC, TX Barbara Hawn, Linda McDavitt, Cynthia Beorner, Carolyn Wilsford] 2000 San Diego YC – Mary Brigden-Snow, Julie Mitchell, Pam Gregory, Stacey Szabo
1999 Palisades, NY – Joan Hurban, Judy Hanlon, Cindy Cox
1998 Oakland, CA – Stephanie Wondolleck – San Rafael, Vicki Sodaro – Tiburon, Karina Vogen
1997 Mobile, AL – Amy Kleinchrodt, Jackie Gorski, Sara Hall
1996 Boston Sailing Center Elaine Parshall, Sally Lane, Mary Coch, Colleen Crawley
1995 Eastern YC – Dru Slattery, Martha Quigley Dillon, Linda Epstein, Ellie Schnabel
1994 Ida Lewis YC – Becky Wilson, Lisa Merrifield, Trice Bouzaid, Alix Barton
1993 Manhasset Bay YC – Beth Danilek, Sue Miller, Janet Grapengeter, Nancy Pearson
1992 Buffalo Canoe Club – Jody Swanson, Cory Sertl, Abby Ruhlman
1991 Newport YC – Betsy Alison, Betsy McClintock, Marshall Lawson
1990 Newport YC – Betsy Alison, Kristan McClintock, Liz Merrifield, Nancy Hood
1989 Buffalo Canoe Club – Jody Swanson, Jill Swanson, Kathryn Ritchie
1988 Seattle YC – Carol Buchan, Cheryl Lanzinger, Libby Johnson, Jean Trucano
1987 Seattle YC – Carol Buchan, Cheryl Lanzinger, Libby Johnson, Jean Trucano
1986 South Atlantic YRA – Cathy Chrisman, Ann Boyd, Carolyn Griffith, Janet Scarborough
1985 Chesapeake Bay YRA – Cory Fisher, Dina Horwitz, Ramsey Murray, Joan Watts
1984 Barnegat Bay YRA – Betsy Gelenitis, Ellen Reago, Linda Toboada, Patti Jeske
1983 Vermilion BC – Heidi Backus, Gretchen B. Loper, Amy B. Riddle, Susan B. Potter
1982 Vermilion BC – Heidi Backus, Gretchen B. Loper, Amy B. Riddle
1981 Charleston YC – Ann Boyd Sloger, Carolyn Simmons, Cathy Chrisman, Janet Scarborough
1980 Bay-Waveland YC – Judy McKinney, Charlotte Gordon, Amy Chapman
1979 St. Petersburg YC – Allison Jolly, Susan Blaketer, Janice Robertson, Sue Reischmann
1978 Ida Lewis YC – Bonnie Shore, Yvonne Burns, Bea Grimmitt, Nancy Kaull
1977 Bay-Waveland YC – Cindy Stieffel, Amy Chapman, Judy McKinney
1976 Galveston Bay CA – Ellen Gerloff, Ruthie Maudlin, Jane Baldridge, Rita Matthews
1975 Pettipaug YC – Cindy S. Batchelor, Nan Hull, Carmen Wetmore, Cara Worthington
1974 Beachwood YC – Deborah Freeman, Lynn Campbell, Jennifer Valdes
1973 Seawanhaka Corinthian YC – Timothea Larr, Sheila McCurdy, Beegie Miller
1972 Dinghy Club – Sally Lindsay, Alix Smullin, Nancy Hearne
1971 Duxbury YC – Sylvia Shethar Everdell, Pamela O’Day, Mrs. Horace Sawyer, Jr., Daphne Fogg
1970 Mantoloking YC – Jan O’Malley, Patricia O’Malley, Connie Blaise
1969 Mantoloking YC – Jan O’Malley, Patricia O’Malley, Jacqueline Hart
1968 Monmouth BC – June Methot, Bette Power, Dede Heon
1967 Indian Harbor YC – Mrs. W.H. Foulk, Jr., Mrs. Albert G. Preston, Jr., Mrs. A. Whittemore, Sue Ann Shay
1966 Corinthian YC of Seattle – Jerie Clark, Mary Anne Easter, Renate McVitti
1965 Seawanhaka Corinthian YC – Timothea Larr, Sarah Glenn Meyer, Patience Outerbridge
1964 Lake Geneva YC – Jane Pegel, Marnie Frank, Nancy Frank
1963 American YC – Allegra Knapp Mertz, Lois Shethar Smith, Betty Duncan, Lucia Elmore
1962 Noroton YC – Susan W. Sinclair, Alexandra W. Falconer, Carolyn McCurdy
1961 Seawanhaka Corinthian YC – Timothea Larr, Sarah Glenn Meyer, Patience Outerbridge
1960 DelRey Beach YC – Pat Duane, Nancie Pearce, Rose Marie Altemus
1959 American YC – Allegra Knapp Mertz, Roseamund Corwin, Betty Duncan, Cindy Matthews
1958 American YC – Nancy Underhill, Roseamund Corwin, Gwendolyn Everett
1957 Chicago YC – Jane Pegel, Michael Sennot Roche, Judy Gale Nye
1956 Fort Worth BC – Glenn Hill Lattimore, Diane McFarland, Rose Rector, Jane Mooney
1955 Manhasset Bay YC – Toni Monetti, Chris Drake, Frances Macy, Jill Thompson
1954 American YC – Allegra Knapp Mertz, Beverly Compton, Ellen Kelly
1953 Riverside YC – Judy Webb, Barbara Sheldon, Sandra Gill, Jill Avers
1952 Manhasset Bay YC – Pat Hinman, Toni Monetti, Gwen Van Hagen, Mrs. George R. Hinman
1951 Seal Harbor YC – Jane Smith, Molly Shaw, Polly Hessenbrunch, Anne Rockefeller
1950 American YC – Allegra Knapp Mertz, Roseamund Corwin, Carol Walter, Beverly Compton
1949 Portland YC – Jane McL. Smith, Jane Hughes, Dana Smith, Martha Soule
1948 Larchmont YC – Aileen Shields, Grace Emmonds, Margot Gott, JoAnne Sandborn
1947 American YC – Syvia Shethar Everdell, Roseamund Corwin, Lois Shethar, Allegra Knapp Mertz
1946 Edgartown YC – Virginia Weston Besse, Adelaide Wolstanholme, Honora Haynes, Mary Edmonds
1942-45 No contest
1941 Riverside YC – Lois McIntyre, Mrs. Frederick T. Allen, Charlotte Mayer, Mrs. Carlton Marsh
1940 American YC – Sylvia Shethar, Roseamund Corwin, Elizabeth Richards
1939 American YC – Sylvia Shethar, Gwendolyn Shethar, Roseamund Corwin, Elizabeth Richards
1938 Cohasset YC – Francis McElwain, Katherin Johnson Fisher, Joan Chapin Waters, Barbara Benson
1937 Cohasset YC – Francis McElwain, Katherine Johnson, Francis Williams, Joan Chapin Waters
1936 Cohasset YC – Francis McElwain, Katherine Johnson, Joan Chapin
1935 Cohasset YC – Francis McElwain, Katherine Johnson, Francis Williams
1934 Indian Harbor YC – Lorna Whittelsey, Myrtle Whittelsey, Mrs. DuBois, Kitty Kunhardt
1933 Cohasset YC – Ruth Sears, Katherine Johnson, Francis Williams
1932 Edgartown YC – Clair Dinsmore, Rosalind McCagg, Ruth Welch
1931 Indian Harbor YC – Lorna Whittelsey, Helen Willis, Myrtle Whittelsey
1930 Indian Harbor YC – Lorna Whittelsey, Helen Willis, Myrtle Whittelsey
1929 Cohasset YC – Frances Williams, Fanny C. Howmans, Peggy Little
1928 Indian Harbor YC – Lorna Whittelsey, Helen Wills, Edith Wills
1927 Indian Harbor YC – Lorna Whittelsey, Helen Wills, Edith Wills
1926 Cohasset YC – Jessie Bancroft, Catherine Reid, Helen Swain
1925 Cohasset YC – Ruth Sears, Ester Sears
1924 Cohasset YC – Ruth Sears, Ester Sears



ChubbGowrieSAPSperryGillSailing World SponsorCruising World SponsorOld PulteneyRegatta Craft Ginger Beer SponsorSunsailTheZimHobie
TOP